Szkoła Podstawowa nr 13 w Koszalinie powstała w 1968 roku.

1 września 1968 roku rozpoczęła swoją działalność. Jednak uroczysty apel inauguracyjny rok szkolny odbył się na boisku przy Szkole Podstawowej nr 4, ponieważ nasz budynek nie został przygotowany tak, aby mogły odbywać się lekcje. Przez dwa miesiące uczniowie uczyli się po południu w innych szkołach. Klasy I-V uczęszczały do Szkoły Podstawowej nr 4, zaś uczniowie starsi z klas VI, VII i VIII do Szkoły Podstawowej nr 2.

Pierwszym kierownikiem został Tadeusz Cierpiszewski.

28 pażdziernika 1968 roku po raz pierwszy odbyły się lekcje w murach naszej szkoły.

W czerwcu 2013r. uchwałą Rady Miasta Koszalina nadano jej imię Jana Brzechwy. Położona jest w centrum miasta pomiędzy ulicami: Spółdzielczą, Niepodległości i Aleją Armii Krajowej, malowniczo wkomponowana w osiedle mieszkaniowe. Wchodzi w skład Osiedla „Nowobramskie” i mieści się przy ulicy Rzemieślniczej 9.
Dysponujemy bardzo dobrymi warunkami lokalowymi.